Brněnské parky se v sobotu promění v galerii

Bjornsonovy sady, parky v Lužánkách, na Špilberku a na Bílé hoře se v sobotu připojí k více než 60 parkům, které budou hostit Výstavu na stromech s podtitulem Poznej své boty. Na 15 plakátech s fotografiemi od mezinárodně oceňovaného bangladéšského fotografa GMB Akashe se kolemjdoucí dozví, co vše se skrývá za zpracováním kůže pro náš trh či výrobou bot. Snímky vznikly exkluzivně pro českou nevládní organizaci NaZemi, která výstavu koordinuje. Akce se koná od 1. do 8. října během Týdne důstojné práce.

„Po zhlédnutí výstavy návštěvníci získají představu o pracovních podmínkách dělníků a dělnic, kteří v Bangladéši na předměstí Dháky zpracovávají kůži a vyrábí z ní boty,“ uvedla Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi. Výstava veřejnost rovněž upozorňuje na souvislosti a důsledky našeho nákupního chování, a co můžeme změnit my jako spotřebitelé nebo firmy.

Pokud na výstavu zavítají skupiny školáků či například skautské oddíly, mohou si předem stáhnout od organizace NaZemi metodiku, pomocí níž se o tématu interaktivní formou dozví více. Prozkoumají, kolik práce a nejistoty se skrývá za výrobou bot a co mohou sami udělat pro zlepšení pracovních podmínek v obuvnickém průmyslu. K dispozici budou mj. mít videa a příběhy dělníků i dělnic, kteří se objevují na plakátech výstavy.

V Brně se výstava koná hned na čtyřech místech, a to v Bjornsonových sadech, v parku Lužánky, na Špilberku a na Bílé hoře. Na některých místech proběhne i doprovodný program, a to promítání dokumentární reality show Sweatshop o výrobě oblečení v Kambodži. Veřejnost může tento čtyřdílný televizní seriál zhlédnout ve čtvrtek 6. října v SEV Hlídka na Špilberku a v pondělí 3. října na Bílé hoře, kde proběhne i piknik. „Jako malého mě vždy fascinovaly dokumenty o tom, jak se věci vyrábí. Když se nyní koukám na Akashovy fotky, přijde mi, že v dokumentech něco zásadního chybělo, a to životní příběhy lidí, kteří je vyrábí. Touto výstavou se snažím příběh věcí doplnit,“ doplnilbrněnský organizátor výstavy v Bjornsonových sadech Dan Vykoukal.

„V roce 2014 bylo na celém světě vyrobeno více než 24 miliard párů bot. Celkem 88 % světové produkce přitom pochází z Asie. Pro obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy a dlouhé nucené přesčasy, jakož i dětská práce. Dělníci a dělnice pracují v nebezpečných pracovních podmínkách. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněními kůže, častá jsou i zranění,“ uvedl Petr Mareš, který v NaZemi vede kampaň „Obuj se do toho“ (www.obujsedotoho.cz) za lepší pracovní podmínky v obuvnickém průmyslu. Největším vývozcem obuvi je Čína, kde se v roce 2014 vyrobilo přibližně 15,7 miliard párů bot, následuje Indie, Brazílie, Vietnam a Indonésie.

Výstava na stromech se koná již druhým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Loňský ročník se věnoval podmínkám pěstitelů kávy v Guatemale a Mexiku. Příští rok mají pořadatelé z NaZemi v plánu zaměřit výstavu na pracovní podmínky pěstitelů banánů z Panamy a Kostariky.

Více informací o akci včetně kontaktů na jednotlivé organizátory najdete na www.vystavanastromech.cz či na facebooku