Dejte si kávu s fairtradovými pěstiteli: Eimar a Walfred přijedou do České republiky

Do České republiky přijedou v půlce října dvě superstars fairtradového světa – Eimar z Mexika a Walfred z Guatemaly. Objevili se i v dokumentu České televize. Na více místech republiky máte možnost si s nimi sednout na kávu.

Seznamte s pěstováním a zpracováním kávy, ale i dopady zapojení pěstitelských družstev do systému fair trade. Využijte příležitost setkat se s pěstiteli kávy Eimarem z Mexika a Walfredem z Guatemaly. 

Zde uvádíme seznam míst, kde Walfred a Eimar budou k zastižení během své cesty po České republice. Seznam průběžně aktualizuje a postupně doplňujeme konkrétní kavárny, ve kterých se s nimi můžete sejít. Diskusní posezení v místních fairtradových kavárnách jsme jednotně nazvali jako Káva s Eimarem a Walfredem a ke všem vznikají facebookové události.

  1. Praha, neděle 18. října: Káva s Eimarema a Walfredem (12:00, Vypálené koťátko) 
  2. Brno, pondělí 19. října: Káva s Eimarem a Walfredem (15:00, Tři ocásci), Naše káva (beseda s promítáním, 18:00, kavárna Praha)
  3. Hodonín, úterý 20. října: Káva s Eimarem a Walfredem (11:00, Vista cafe)
  4. Uherský Brod, úterý 20. října: Káva s Eimarem a Walfredem (18:00, Café Club)
  5. Vsetín, středa 21. října: Káva s Eimarem a Walfredem (13:30, Pohoda)
  6. Kroměříž, středa 21. října: Káva s Eimarem a Walfredem (16:00, La Fresca)
  7. Třebíč: čtvrtek 22. října: Káva s Eimarem a Walfredem (13:00, Salsa)
  8. Litoměřice: čtvrtek 22. října: Káva s Eimarem a Walfredem (17:00, Fér kafé)

Eimar Velazquez Mazariegos je členem pěstitelského družstva ISMAM na jihu Mexika, Juan Walfred Martinez družstva Peňa Roja na severozápadě Guatemaly. Oba na svých vysokohorských pozemcích pěstují kávu arabiku a mají zároveň na starosti komunikaci se členy družstva. To zahrnuje předávání informací z centrály družstva, získávání podnětů, dovysvětlování procesů. Eimar navíc působí jako obchodní manažer. Oba jsou schopni diskutovat o kávě, fair trade, obchodování s kávou. 

„Lidé by měli kupovat fairtradovou kávu, protože pomáhají chudým lidem, aby měli důstojnější život a mohli poskytnout vzdělání svým dětem,“ říká Eimar Velazquez Mazariegos z mexického družstva ISMAM.

„Tendence poslední doby je zařadit se do nějakého družstva. Pěstitelé mimo družsvo jsou snadnou kořistí pro místní výkupce. Prodají svou kávu za velmi nízkou cenu a nezískávají k ní žádnou technickou podporu,“ říká Juan Walfred Martinez z guatemalského družstva Peňa Roja.

V případě zájmu o informace k putování pěstitelů po České republice nebo o domluvu schůzky k rozhovoru pro média prosím kontaktujte Standu Komínka z NaZemi (tel.: +420 774 737 176).

Záznam z rozhovoru s pěstiteli v Rádiu Wave Českého rozhlasu: