Nízké mzdy a výkupní ceny

Kolik procent z ceny zaplacené za šálek kávy v kavárně spadá na nákup zelené kávy od pěstitele či pěstitelky? O kolik by se zvýšila prodejní cena trička v obchodě, kdyby šička v továrně dostala dvakrát vyšší mzdu? Výkupní cena kávy nebo kakaa ani mzda dělnice v asijské továrně nejsou tím, co ve výsledku ovlivní konečnou cenu výrobku.

Rozdělení zisku z prodeje zboží není spravedlivé. Podíl pro dělníky či dělnice a pěstitele i pěstitelky je zanedbatelný.

Kolik dostane šička z Bangladéše?

„V Kanadě prodávané tričko za 14 dolarů stojí prodejce jen 5,67 dolaru. Aby byla cena tak nízká, mají z jeho ceny bangladéšské dělnice jen 12 centů.“
magazín Macleans — Kanada

Miliony pěstitelek a pěstitelů kávy, kakaa nebo bavlny prodávají svoji úrodu za cenu, kterou rozhodně není možné označit za spravedlivou. Stejně tak miliony zaměstnankyň a zaměstnanců v textilním průmyslu, na banánových plantážích i v dalších odvětvích pracuje za mzdu, ze které nejsou schopní zaplatit ani ty životní potřeby, které nám v Evropě přijdou jako naprostý základ. Jedním ze základních lidských práv je nárok na mzdu, která pokrývá základní životní potřeby - spousta tvrdě pracujících lidí si ale o tomhle lidském právu může nechat jen zdát.
+ Zobrazit více

Kam dál?

Co prosazuje NaZemi?
Extrémně nízké mzdy pomůže řešit větší odpovědnost firem za dodavatelské řetězce. Přečtěte si o kampani Za důstojnou mzdu.