Tropické ovoce

Kdy jste si naposledy koupili v obchodě banán? Určitě to nebude dlouho - banány jsou totiž v Evropě jednoznačně nejoblíbenějším tropickým ovocem a ananasy jim v posledních letech šlapou v oblíbenosti na paty. 

Pod slupkou banánů a ananasů se neskrývá nic hezkého. Ničení životního prostředí, porušování lidských práv a mizerné mzdy za dlouhé a dlouhé hodiny náročné fyzické práce.

Proti porušování práv se nesmí protestovat

„Přišel jsem o nohu, když mě postřelil muž najatý firmou vlastníci naši plantáž. Proč? Stávkoval jsem spolu s ostatními, abychom zlepšili podmínky v naší práci."
Mauro Romero — Ekvádor

Přestože 80 % trhu s banány ovládá pouze pět největších firem – Dole, Del Monte, Chiquita, Fyffes a Noboa – většina z nich plantáže vůbec nevlastní a ovoce vykupují od svých subdodavatelů. Takový systém jim umožňuje zbavit se velmi snadno zodpovědnosti za porušování práv zaměstnanců plantáží. Obchod s banány tak následoval rostoucí světový trend – velké firmy realizují svou výrobu formou subdodávek v zemích s levnou pracovní silou, kde je snadné porušovat zákony nebo zde vůbec neexistují.
+ Zobrazit více

Kam dál?

Kampaň Za férové banány!
Web kampaně plný zajímavých informací o banánech a ananasech