Kde tlačí bota dělníky v čínském obuvnickém průmyslu?

V posledních týdnech jsme svědky nepokojů v hlavní výrobní oblasti Číny, provincii Kuang-tung, kde vzniká více než čtvrtina exportu země. Ve zpomalující čínské ekonomice jsou pracovní vztahy čím dál napjatější a zatím poslední vlna stávek a nepokojů silně trápí čínské autority i továrny. Miliony pracovních migrantů a migrantek jsou hnacím motorem čínského ekonomického vzestupu, hnaného exportem. Ale i současné dění naznačuje, že se misky vah možná začínají posouvat od zaměstnavatelů k dělníkům v důsledku demografických a technologických trendů. Zejména pracovní benefity jsou v Číně citlivou otázkou posledních měsíců a pracovníci požadují lepší přístup k zdravotní péči a sociálním službám. Podívejme se na dvě továrny, ve kterých vznikají boty pro evropský trh a které se v uplynulých dvou týdnech potýkaly s vážnými nepokoji.

Případ Stella Shoe Co.

Dělníci továrny Stella Shoe Co., v městě Tung-kuan, započali stávku v neděli 8. března a v úterý 10. března se k nim přidaly stovky dalších zaměstnanců firmy Stella z jiného závodu. Ve výsledku stávkovalo na 5 000 zaměstnanců továrny. Továrna za dělníky neplatila různé povinné, zákonem dané platby, jako je sociální pojištění a zejména příspěvek na bydlení.

Zaměstnavatelé v Číně totiž musejí povinně odvádět peníze do fondu bydlení pro všechny zaměstnance. Jedná se o 5–20 % z průměrného platu zaměstnance.  Vedení továrny Stella Shoe Co. však řeklo dělníkům, že bude přispívat do fondu jenom těm dělníkům, kteří si pronajímají nebo zakoupili bydlení v Tung-kuanu. Toto tvrzení znepokojilo mnoho pracovníků, kteří by přišli o právem zaručené benefity.

Fotografie, které se objevily na čínské mikroblogovací stránce Weibo ukazují stovky dělníků v modrých a oranžových firemních uniformách, kteří se shromažďují kolem továrny. Zaměstnanci zablokovali cestu k továrně. Podle informací od očitých svědků a potvrzených i neziskovou organizací China Labour Watch 10. března místní správa poslala na místo policejní jednotky se psy, aby dotlačila dělníky k návratu do práce. Několik dělníků bylo údajně psy napadeno a museli zaplatit za ošetření v nemocnici, včetně injekce proti vzteklině.

Továrna vyrábí dámské boty pro značky jako Nike, adidas, Prada nebo Timberland.  Webová stránka firmy Stella inzeruje výrobu obuvi pro evropský trh a chválí se „spolehlivými zaměstnanci“, kteří si „užívají zákonných dovolených“. On-line profil firmy v čínštině říká, že továrna vyrábí také pro další značky – Nine West, Easy Spirit, Brown, Reebok, Rockport, Kenneth Cole a Via Spiga.

Zaměstnanec, který si nepřál být jmenován, k tomu řekl: „Léta neplatili naše sociální pojištění a příspěvek na bydlení, chceme jenom to, co je právem naše.“

Případ Yue Yuen Industrial

Tisíce dělníků protestovali 17. března v továrně na obuv také ve městě Tung-kuan, která v minulém roce zažila jednu z největších stávek v čínské moderní historii. Do současné stávky vstoupilo nejméně 3 000 dělníků zaměstnaných v Yue Yuen Industrial, tajvanském výrobci obuvi pro značky jako Nike a adidas. Stalo se tak poté, co vedení oznámilo plány spojení dvou částí produkce.

Dělníci se obávají, že by to mohl být první krok na cestě k propouštění, případně k rozhodnutí přestěhovat výrobu do levnějších oblastí v čínském vnitrozemí nebo do jiných zemí jihovýchodní Asie. Pracovníci také požadují okamžité uvolnění peněz, které by měly být nastřádány ve fondu bydlení. „Jsme v továrně, ale nikdo dnes nedělá žádnou práci,“ řekl zaměstnanec Yue Yuen, který požádal o anonymitu. „Náš hlavní požadavek je, abychom mohli využívat náš fond bydlení bez omezení.“ Dělnice Liu Zai, zaměstnankyně továrny řekla, že nedostala příspěvek na bydlení celých osm let, které v továrně odpracovala.

Ve vyjádření od firmy, které obdržela organizace China Labour Watch, Yue Yuen říká, že spojení dvou továren by ovlivnilo jenom administrativní pracovníky a pracovníky logistiky, ne zaměstnance pracující u výrobní linky. K případnému propouštění se však mluvčí firmy George Liu odmítl vyjádřit.

Yue Yuen je jednou z hlavních výrobců pro velké mezinárodní značky jako Nike, adidas, Reebok, ASICS, New Balance, Puma, Under Amour, Converse, Merrell, Salomon a Timberland. Vyrábí sportovní a outdoorové boty i sandály, včetně výroby obuvních komponentů. Její továrny se nacházejí v Číně, Indonésii, Vietnamu, USA, Mexiku a dalších zemích v Asii.

Pracovníci protestovali v Yue Yuen také loni v dubnu, když se do ulic vydaly desetitisíce dělníků. Svého zaměstnavatele obvinili z neplacení příspěvků do důchodového systému. Protesty vedly k několika střetům s policií a skončily poté, co Yue Yuen slíbil zaplatit příspěvky zpětně. Firma pak skutečně doplatila desítky milionů dolarů do fondu bydlení a na sociálním pojištění, které dlužila 48 000 dělníkům.

Mění se něco?

Zastavení práce v Yue Yuen následovalo týden po protestech v továrně Stella Shoe Co. Nejedná se však o dva osamocené incidenty, naopak, vlna nepokojů a stávek pokračuje v posledních měsících. Čínští dělníci v průmyslových oblastech, v minulosti viděni zejména jako levná a poslušná pracovní síla si zřejmě čím dál tím více uvědomují svá práva a vyjednávací sílu.

„S proměnou výroby se nakupilo mnoho problémů ovlivňujících sociální zabezpečení a další benefity. Bude více podobných stávek,“ říká k problematice Pang Kun, právník věnující se pracovnímu právu.