Konec novodobého otroctví?

V posledních letech a měsících prosakuje na veřejnost stále více informací o novodobém otroctví. Ať už je to v zemědělství nebo při výrobě zboží či těžbě surovin. Jako příklad konkrétní kauzy lze aktuálně uvést třeba produkci krevet v Thajsku. Za krevetami, které jsou dodávány do největších světových supermarketů jako Walmart, Carrefour nebo Tesco, stojí tvrdá dřina lidí bez nároku na mzdu, ale i mučení a brutální popravy.

Minulý týden, ve středu 11. června, přijala Mezinárodní organizace práce (MOP) velkou většinou protokol k úmluvě č. 29 o nucené nebo povinné práci. Jde o právně vymahatelný dodatek, který by měl výrazně omezit „novodobé otroctví“ a pomoci jeho obětem.

Odhaduje se, že v současnosti musí nucené práci čelit 21 miliónů lidí, aniž by ji byli schopni opustit. Jde především o ženy a děti.

Řada odborníků, kteří se tématu věnují, považují nový protokol k úmluvě z roku 1930 za přelomový. Aidan McQuade z organizace Anti-Slavery International tento krok vítá a dodává: „Přijetí úmluvy posunuje boj proti nucené práci do 21. století, přičemž je zřejmé, že reaguje na výzvy současné globální politické ekonomiky, které se liší od problémů koloniální éry.“

 

Další informace: