Proč si vybrat sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o.

Autor Gabriela Štěpánková
17
Březen
2014

Před rokem jsme jakožto jediný vlastník založili sociální podnik Obchod NaZemi, s. r. o. Proč jsme to udělali a proč by vás náš sociální podnik mohl zajímat? Čemu jsme se v průběhu roku věnovali? A jak se v obchodě realizují naši dobrovolníci?

Již před deseti lety začala nevládní nezisková organizace NaZemi provozovat svůj specializovaný fairtradový obchod. Naším přáním tehdy bylo nabízet českým spotřebitelům co nejširší sortiment fairtradových výrobků a poskytovat zákazníkům co nejvíce informací o zboží, které si kupují. Náš obchod jsme už tehdy provozovali především díky našim dobrovolníkům, kteří v obchodě nejen prodávali, ale také se starali o mnoho dalších činností. Tak je tomu i dnes – dobrovolníků pracujících alespoň pár hodin v měsíci pro Obchod NaZemi je téměř 35. Díky výpomoci při prodeji ve fairtradovém obchůdku jsem získal spoustu nových zkušeností jak komunikovat a jak se chovat k zákazníkům. V přátelském prostředí našeho obchůdku můžu také diskutovat při popíjení vynikající kávy,“ říká k tomu jeden z dobrovolníků Jaroslav Biolek.

V současné době spadá pod Obchod NaZemi několik dílčích „projektů". Prvním z nich je provoz kamenného obchodu v Brně na Pekařské ulici 22. Tento obchod nabízí to nejzajímavější v Česku dostupné fairtradové zboží, ať už se jedná o potraviny, kosmetiku, sklo, dekorace, oblečení nebo šperky. Naší druhou aktivitou je internetový obchod na adrese obchod.nazemi.cz. E-shop jsme spustili na podzim roku 2012 s tím, že bychom rádi dali možnost nakoupit si zboží od NaZemi také lidem mimo Brno. S prvními dvěma projekty souvisí také nabídka komisního a velkoobchodního prodeje, která je určena především různým menším prodejním místům, ať už se jedná o čajovny, kavárny, malé obchody nebo třeba různá ekocentra a nevládní organizace.

Důležitým projektem Obchodu NaZemi je také prodej vlastní zrnkové kávy. Fair Café je směs kvalitní arabiky ze Střední Ameriky a robusty z Tanzanie. Tato směs je určena především pro přípravu výborného espressa, míchána a pražena je pro nás na zakázku v pražírně Mocca d'Or v Holandsku. Kávu Fair Café nabízíme hlavně do firem, a to v balení po 1 kg. Máme ale také malé čtvrt kilové balení, které je vhodné pro běžný prodej a následné domácí použití.

V Obchodě NaZemi jsme vytvořili chráněné pracovní místo. Toto místo je vyhrazeno především pro administrativní a účetní podporu všem našim aktivitám. I díky tomu je možné, aby si firmy nákup zboží od Obchodu NaZemi započetly jako náhradní plnění.  

Proč tedy nakupovat v Obchodě NaZemi? Veškeré zisky našeho sociálního podniku jsou použity na vzdělávací a osvětovou činnost naší nevládní neziskové organizace NaZemi. V obchodě i na e-shopu nabízíme pouze kvalitní a osvědčené fairtradové výrobky – pokud nebudete spokojeni, rádi to napravíme. Vždy se snažíme být o krok napřed, proto pro vás vyhledáváme to nejlepší zboží u několika zahraničních dodavatelů. V kamenném obchodě se můžete potkat s mnoha milými lidmi, kteří vás budou obsluhovat, našimi skvělými dobrovolníky. Nakupování na Pekařské 22 si můžete zpříjemnit také čerstvě připravenou kávou s sebou. Nákupem v Obchodě NaZemi podpoříte fungování chráněného pracovního místa a pokud jste firma, nákupy u nás si můžete započíst do náhradního plnění. 

Obchod NaZemi – správná rozhodnutí existují!

Sdílejte článek