Naše vzdělávací programy podpoří u studentů a studentek spolupráci a kritické myšlení

Autor Gabriela Štěpánková
2
Leden
2018

V současné době nabízíme sedm vzdělávacích programů, které rozvíjejí u studentů a studentek schopnost formulovat své názory, přemýšlet v globálních souvislostech a tříbit si postoje a schopnost empatie. Programy se dobře hodí do průřezových témat a probíhají s aktivním zapojením všech studentů a studentek. V průběhu programu získají nové zkušenosti a informace o světě od rozložení vody, přes dětskou práci až po (ne)spravedlnost světového trhu či globalizace samotné. Programy ukazují problémy globalizovaného světa diskusí a hrou ve třídě.

Nabízíme je zejména pro střední školy, ale některé jsou i pro mladší studenty a studentky, případně můžeme program zrealizovat i pro skautský oddíl nebo jinou skupinu mladých lidí. Zbrusu nový program Populární banány jsme vytvořili pro ty z vás, kdo se chcete se třídou vydat na banánové plantáže a prozkoumat podmínky, za jakých se pěstuje toto oblíbené tropické ovoce. Ke vzdělávacímu programu si také můžete objednat výstavu a zpestřit tak prostory školy.

Nově rovněž nabízíme program Koloniální obchod, v němž se společně vydáváme na cestu za původem zboží, které denně konzumujeme či užíváme. Program je vhodný pro děti od 11 let.

Původ a podmínky výroby zboží s námi můžete hledat i v programech Poznej svoje boty (Co nosíte za boty? Kdo je vyrobil? Co o nich ještě víte?) nebo Šaty dělají člověka... A kdo dělá šaty? (Podle čeho si vybíráte oblečení? A čí ruce ho dopravily až k vám?). K programu Poznej svoje boty lze objednat i plakátovou výstavu fotografií, kterou můžete umístit v prostorách školy. Přehled všech našich výstav, které zasíláme pouze za poštovné, najdete tady.

Z trochu jiného soudku je Světová hra na obchod, která se hodí zejména pro středoškoláky a doslova si v ní hrajeme na světový obchod. Jak přesně funguje a kde jsou jeho úskalí? Odhalte to s námi.

Starším studentům a studentkám také doporučujeme workshop o ozbrojených konfliktech Hra s nulovým součtem, díky němuž můžete hledat, jak s námi konflikty souvisí, k čemu slouží válka a kdo slouží v její prospěch. Vloni nám k programu jeho účastnice Aneta řekla: „Program i zpracování bylo výborné. Určitě si odnáším nové informace, zkušenosti z debat i témata k zamyšlení.“

Globálním tématům se věnujeme také v programu Kdo je za vodou?, přemýšlíme nad vodní krizí, kdo je za vodou a kdo ne. Přemýšlejte s námi.

Snažíme se přinášet do hodin témata, která jsou během výuky opomíjena, nebo na ně nezbývá čas. Workshopy máme na 2–4 hodiny pro věkovou skupinu od 11 do 18 let. Studenti a studentky se zapojí do celého průběhu, učí se kriticky přemýšlet a spolupracují mezi sebou. 

Chcete-li si program objednat, vyberte si z naší nabídky a ozvěte se na programy@nazemi.cz, kde se také můžete zeptat na všechny podrobnosti.

Podívejte se na nabídku našich vzdělávacích programů

Chci je vidět
Sdílejte článek